Според статистиката на ООН делът на опасните товари е около 50% от общия товарооборот. Правилната организация на международния транспорт на опасни товари по шосе, железопътен транспорт, въздух и море е от стратегическо значение за много индустрии. По правило изпращачите и получателите на опасни товари са предприятия от химическата, нефтохимическата, фармацевтичната и минната промишленост. Добре функциониращата работа на тези предприятия и създаването на нови икономически връзки в съответните сектори играят ключова роля за осигуряване на устойчив растеж на икономиката на страната. AsstrA помага на своите Клиенти да се възползват от всички предимства на автомобилния превоз на опасни товари (както и всички други видове транспорт) в международния трафик, да оптимизират логистичните процеси и да навлизат на нови пазари в Западна Европа и Азия. Служителите на компанията съставят оптималния маршрут за доставка, като се вземат предвид характеристиките на товара, контролират спазването на законовите, техническите и санитарните условия. Благодарение на сътрудничеството с надеждни доставчици на транспортни услуги, AsstrA успява да приложи гъвкава ценова политика и да поддържа високо ниво на обслужване.
ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ
-
Правилата за превоз на опасни товари в тесен смисъл са система от правни и технически документи, приети от упълномощените органи на отделни държави, регионални сдружения, международни организации с обща и тясна компетентност. Сложността и разнообразието от източници на регулиране значително усложняват доставката на опасни товари в международния трафик, тъй като във всяка държава приетите класификации и процедури могат да се различават една от друга.
За уеднаквяване на съответните правила и процедури в сектора на въздушния превоз на опасни товари, той е предмет на регулиране на много международни конвенции и актове на международни организации в областта на авиацията. Основната работа по уеднаквяването и систематизирането на правилата за въздушен транспорт се извършва от Международната организация за гражданска авиация (ICAO). ICAO е въвела подробни технически указания за безопасен въздушен транспорт на опасни материали. Техническите инструкции водят до единна класификация и система на опасните товари. Инструкциите съдържат дефиниция на понятието „опасни товари“ и разграничават девет категории (класове) вещества според критерия на източника на опасност: запалимост, токсичност, пожар, корозивни и радиоактивни свойства и др. Някои класове имат по-сложна структура. Например товарите, класифицирани в клас 6, се разделят на отровни (подклас 6.1.) и инфекциозни (подклас 6.2.) вещества. Техническите инструкции подробно регламентират правилата за маркиране, опаковане, фиксиране, претоварване, доставка, както и специални мерки за осигуряване на авиационната сигурност, изисквания към екипажа на самолета и др. Има строга забрана за въздушния транспорт на определени вещества. ICAO забранява приемането на някои корозивни, токсични и радиоактивни вещества на борда на самолетите.
За уеднаквяване на правилата в областта на международния превоз на опасни товари по шосе, ООН инициира разработването на специално международно споразумение. Резултатът от тази инициатива беше създаването на споразумение за ADR относно превоза на опасни вещества по шосе. Споразумението ADR е едно от най-широко признатите обединения в областта на превоза на товари: споразумението е валидно не само в страните от ЕС, но и в Азербайджан и Мароко. Споразумението ADR въвежда и унифицирана класификация на опасните товари, подобна на приетата във въздушния транспорт. В съответствие с тази класификация се разграничават и девет категории (класове) вещества според критерия за източника на опасност. Всеки клас се отличава със своите физични и химични свойства. В зависимост от тези свойства, споразумението ADR урежда необходимите условия и правила за превоз на опасни товари по шосе.
Основните правила за превоз на опасни товари по море са залегнали в универсалната международна конвенция от 1974 г. Подробната процедура за превоз на опасни товари по море е разработена от Международната морска организация (IMO) и се съдържа в специалните актове на тази организация. Международният кодекс за морски опасни товари, разработен от IMO, също съдържа дефиниция на понятието „опасни товари“, описва девет класа опасни товари, в зависимост от източника на опасност. Кодексът за морските опасни товари е изчерпателен правен акт, който установява ясна процедура за транспортирането им на опасни вещества и материали. Кодексът на IMO отчита не само потенциалната опасност от определени вещества за морския транспорт, екипажа на морския кораб и останалите превозвани стоки, но също така взема предвид високите рискове от замърсяване на околната среда и морското пространство.
Железопътният превоз на опасни товари се регулира от приложения към конвенциите COTIF и SMGS, както и регионални правни актове. Структурно правилата за превоз на опасни товари по железопътен транспорт са подобни на правилата за превоз на опасни товари с други видове транспорт. По-специално, съответните документи, приети в областта на железопътния транспорт, съдържат унифицирана класификация на опасните вещества, изисквания за прилагане на специални отличителни знаци и опаковки, както и за персонала, участващ в поддръжката на железопътния транспорт. Важно условие за превоза на опасни товари с железопътен транспорт е движението на достатъчно разстояние от жилищните сгради.
Превозът на опасни товари в Европа се регулира както от международни, така и от национални правни документи.
Всички горепосочени правила могат да бъдат разделени на няколко категории: правила за превозвачи; правила за подготовка и оборудване на превозни средства и контейнери; правила за транспортиране на вещества в зависимост от класа на опасност; правила за изпълнение на товаро-разтоварните дейности в зависимост от класа на опасност и вида транспорт; правила за маркиране и нанасяне на знаци за опасност; правила за опаковане на опасни вещества, правила за документиране. AsstrA следи отблизо промените в международното правно регулиране на превоза на опасни товари и гарантира безопасна и бърза доставка въз основа на характеристиките на всяко конкретно вещество.
-
Изискванията за международния превоз на опасни товари чрез железопътен, автомобилен и други видове транспорт зависят от класа на опасност на съответното вещество и включват изисквания за използването на определени опаковки (неразглобени или комбинирани; надеждни или много надеждни), идентификация на товара и етикетиране, правила за товарене, разтоварване, претоварване и др. Правните документи, които установяват правилата за транспортиране на опасни вещества, съдържат списък с процедури и документи, чието изпълнение задължително трябва да предшества процеса на транспортиране.
Пакетът от документи за автомобилен превоз на опасни товари включва следното:
- удостоверение (лиценз) за автомобилен превоз на опасни товари в международен трафик;
- разрешение, подобно на горното, за автомобилен превоз на опасни товари, ако движението се извършва по федерални магистрали и в някои други случаи;
- товарителница със съответни бележки за името, идентификационния номер, класа на опасност на товара и др.;
- други документи.
Пакетът от документи за въздушен превоз на опасни товари включва следното:
- сертификат (лиценз) за приемане и обработка на опасни товари за доставка по въздух;
- митнически декларации за опасни стоки;
- въздушна товарителница със съответните бележки за името, идентификационния номер, класа на опасност на товара и др.;
- други документи.
Пакетът от документи за морски превоз на опасни товари включва следното:
удостоверение (лиценз) за извършване на дейности по превоз на товари по вътрешен воден и морски транспорт;
сертификат (лиценз) за товарене/разтоварване на опасни вещества и материали във вътрешния воден и морски транспорт;
морска товарителница със съответните бележки за името, идентификационния номер, класа на опасност на товара и др.;
други документи.
Пакетът от документи за железопътен превоз на опасни товари включва следното:
- сертификат (лиценз) за железопътен превоз на опасни товари;
- сертификат (лиценз) за товарене/разтоварване на опасни вещества и материали във влака;
- сертификати за съответствие на използвания железопътен транспорт с изискванията на техническите регламенти;
- товарителница със съответни бележки за името, идентификационния номер, класа на опасност на товара и др.;
- други документи.
Основното изискване за превоз на опасни товари е използването на специализирани превозни средства и контейнери. AsstrA си сътрудничи с международни авиокомпании и транспортни Партньори, които имат богат опит и квалификация в превоза на опасни товари.
При нас работят квалифицирани, опитни служители, които са обучени и сертифицирани за работа с опасни вещества. Придружаването на транспорта от офиса се извършва от сертифицирани специалисти по превоз на опасни товари с всички видове транспорт. Изпълнителите – надеждни транспортни фирми – също имат всички необходими лицензи и сертификати.
AsstrA получи сертификата SQAS на Европейския съвет за химическа индустрия (CEFIC), който потвърждава спазването на законите за безопасност, здраве и околната среда, както и високо ниво на управление на качеството в процеса на доставка на опасни химикали.
AsstrA предоставя безопасни, иновативни, ефективни услуги за дейности като превоз на опасни товари по железопътен, морски, въздушен, автомобилен и други видове транспорт, които отговарят на изискванията на международното право. AsstrA предоставя пълен набор от услуги за доставка на вещества и материали, принадлежащи към класове на опасност 2, 3, подкласове 4.1., 4.3., подкласове 5.1., 5.2., клас 6, подкласове 6.1., 6.2., 8, 9. Тъй като превозът на опасни товари е свързан с високи рискове, AsstrA предоставя застраховка на товари. Освен това отговорността на AsstrA за транспортирания товар е застрахована за 3 000 000 евро за всяко застрахователно събитие. Застрахователното покритие се осигурява от нашия надежден Партньор – Zurich Versicherungs-Gesellschaft AG (Zurich Insurance Company Ltd).
-
-
- ФИНАНСОВИ ГАРАНЦИИ
Товарът, приет за превоз, е застрахован с лимит до 3 000 000 евро за всяко застрахователно събитие. Застрахователното покритие е гарантирано от най-голямата швейцарска асоциация Zurich Versicherungs-Gesellschaft AG (Zurich Insurance Company Ltd).
- СЛОЖНОСТ
Клиентите на AsstrA до България получават набор от услуги от един оператор: логистика на проекта, митническа поддръжка, консултации, складови услуги, застраховане. Качеството на митническото обслужване се гарантира от нашите собствени агенции.
- НАДЕЖДНОСТ
AsstrA е член на Асоциацията за защита на превозваните товари ТАРА. Членството в Асоциацията намалява рисковете от загуба и повреда на стоки по време на транспортиране. Сертификатът AEO потвърждава, че AsstrA – надежден и платежоспособен партньор, който спазва стандартите за сигурност и спазва законовите изисквания.
- ФИНАНСОВИ ГАРАНЦИИ